Cesta kolem Dublinu za čtyři dny

Klára mě tu byla navštívit a bylo to super! (Všechny fotky jsou od ní, protože Klára krásně fotí a já jsem líná 🙂 )

Jsem s blogem trochu (dost) pozadu, tak se pokusím něco dohnat. Klára mě tu byla navštívit na začátku týdenního studijního volna od soboty pátého do středy devátého listopadu.

Prošly jsme prakticky celý Dublin – začaly jsme hned první den s Trinity, Saint Stephens Green a Grafton street (Disney store). Ještě jsme se podívaly do Saint Stephens Green shopping center, asi nejkrásnějšího obchodního centra co znám (všimněte si, jak hodiny společně s vánoční výzdobou vypadají jako Mickey Mouse :D).

Další den jsme šly na delší procházku Dublinem, provedla nás Sofija, která byla výbornou průvodkyní. Byly jsme na hradě (i vevnitř), viděly jsme Book of Kells a  Chester Beatty Library. Ta byla popravdě asi nejkrásnější částí celého dne – je to sbírka nádherných knih (převážně, ale i soch, obrazů a tak) z Evropy, Asie a Blízkého východu. Book of Kells a knihovna byly ovšem také ohromné a hrad byl úžasný (i když proč ho polovinu natřeli pastelovými barvami v životě nepochopím).

V pondělí jsme vyjeli s tátou do Kilkenny na Kilkenský hrad, kostely a katedrálu. Já s Klárou jsme maličko (víc) zaspaly, tak byla první zastávka v Kilkenny kavárna s horkou čokoládou a muffiny.

Po snídani následoval zámecký park, růžová zahrada a konečně i hrad. Ten byl moc krásně zrestaurovaný a průvodce byl (jako snad všichni irští průvodci které jsem tu zatím potkala) skvělý – všechno o hradu věděl a bylo vidět, že ho těší nás provádět.

Hlavní událostí dne byla však jednoznačně hospoda ve které jsme obědvali. Jídlo bylo dobré, ale co se nám líbilo nejvíc byl nádherně vonící krém na ruce na záchodech. Odpoledne jsme ještě obešli místní kostely a vyšplhali na round tower u katedrály. Tátovy fotky zde.

Čtvrtého dne se Irsko rozhodlo, že nemůže nechat Kláru odjet, aniž by ani jednou nezažila deštivé počasí  – pršelo proto celý den. My jsme si po náročném dni v Kilkenny trošku přispaly a pak jsme se naposledy vypravily do centra s pár vcelku jednoduchými cíli: prohlédnout si katedrálu sv. Patrika, národní muzeum a galerii.

Začaly jsme národním muzeem, které bylo bohužel zavřené. Schovaly jsme se před deštěm v sousedící národní knihovně, odkud nás moc milý vrátný nasměroval do galerie (poté co se vyptal odkud jsme, jak se nám líbí Dublin a jaké jsme zatím měly počasí). Galerie byla hezká, i když menší než jsme obě čekaly.

Na oběd jsme zašly do Foam Café. Pro ty nezasvěcené: Foam café je extrémně hipsterská kavárna v polozapomenuté uličce v jinak velice rušné části Dublinu, kde dělají výborné omelety a přijatelný čaj a kde mají výzdobu hodnou Lewise Carolla, Zatraceného Hlupce Johnsona, či tornáda se zálibou v jasných barvách. Já osobně považuji výsledek za něco ohromného, pokud se tomu nevystavujete více než jednu až dvě hodiny měsíčně. Klára to popsala trošku jinak: “Dublinský underground” :). Jak se tak na tu fotku dívám, ani se jí nedivím.

foam-cafe

Odpoledne jsme (po krátkém bloudění a několika jiných kostelech/katedrálách) našly sv. Patrika, kde jsme dokonce stihly poslední prohlídku dne! Průvodce byl (opět) skvělý, ale po celodenním chození deštivým Dublinem a po hodinové prohlídce jsme obě byly zralé tak akorát na svačinu v kavárně a domů.

Klára odjela a odletěla ve středu a já upřímně doufám, že se jí tu opravdu líbilo. Říkala, že možná přijede zase na jaře, tak jí Irsko snad neodstrašilo úplně, zatím se na ní (a na vás všechny) budu těšit o Vánocích.

😀

yay

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s